Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Arabská loutna je hodně starý arabský nástroj. Nikdo nemá přesné informace, kdo ji vymyslel, či který národ ji vytvořil.Hráli na ni Egypťané, Řekové, Arabové a další národy.
Arabská loutna původně měla čtyři zdvojené struny. Neměla dnešní tvar, ale spíše obdélníkový, až do devátého století. Pak se objevil irácký loutnista a básník jménem Ziriab, který cestoval do Andalusie a tam právě změnil tvar loutny a počet strun. Takže od devátého století má loutna dnešní tvar a pátou strunu. Ve dvacátém století přišel další Iráčan Monír Bešír a ještě přidal další šestou strunu. Dnes se hraje na loutnu sedmi i osmistrunnou a všechny ty struny jsou zdvojené. Co se týká ladění loutny, je to u každé trochu jiné. Šestistrunné loutny začínají tónem C a taky tónem C končí. Mezi oběma C jsou ještě tóny F,A,D,G.Struny se používají nylonové nebo kovové s hedvábím. Zadní strany louten se vyrábějí nejčastěji z ořechu. Loutna je hlavním nástrojem v arabském orchestru.